Bogucka Teresa Kinga

Bogucka Teresa Kinga (ur. 5.04.1945, Zakopane), socjolog, historyk teatru.

W 2. poł.  lat 60. XX w. studiowała na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Należała do środowiska „komandosów”. Zajmowała się kolportowaniem na uczelni wydawnictw emigracyjnych. W 1968 r. zbierała podpisy pod protestem przeciwko zdjęciu Dziadów Adama Mickiewicza z repertuaru Teatru Narodowego w Warszawie, a także brała udział w przygotowaniach wiecu na UW, kierowała strajkiem na Wydziale Pedagogicznym UW. Za swoją działalność została aresztowana w marcu 1968 r. i skazana na półtora roku więzienia. Wyszła z więzienia na mocy amnestii w 1969 roku. Została relegowana z uczelni. Od 1969 r. pracowała w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Bibliografia:

Marzec 1968 w dokumentach MSW, t. 1: Niepokorni, red. nauk. i wstęp F. Dąbrowski, P. Gontarczyk, P. Tomasik, Warszawa 2008, s. 754.

dr Martyna Rusiniak-Karwat 

Program „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN realizowany w latach 2017-2018. Jego celem stało się przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca ’68 pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.

>> Kliknij tutaj i posłuchaj zapisów audio wybranych wydarzeń.

Współorganizator

Mecenas

Wsparcie

partner instytucjonalny