Program „Obcy w domu” – dokumentacja audio

Wystawie czasowej Muzeum Polin „Obcy w domu. Wokół Marca ’68” towarzyszył bogaty program wydarzeń pod tym samym tytułem. Celem projektu realizowanego przez blisko dwa lata (w 2017 i 2018 r.) stało się przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca ’68 pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.

Poniżej prezentujemy zapis audio wybranych wydarzeń, które zorganizowano w Muzeum Polin w ramach projektu „Obcy w domu”.


Warszawa wiosną 1967 roku – dyskusja

(7 marca 2017)

Jak wyglądał świat młodych warszawiaków pół wieku temu, w czasach nasilającej się antysemickiej nagonki? Świat licealistów i studentów, którzy za chwilę będą musieli stanąć przed ważnymi wyborami , szybko dorosnąć, a niejednokrotnie opuścić rodziny, przyjaciół i znajome miejsca?

Jaka była w tamtym czasie atmosfera inteligenckiej Warszawy? Czy młodzi ludzie czuli zbliżającą się burzę, która miała wywrócić życie wielu z nich do góry nogami? Jak w tym świecie odnajdywała się młodzież żydowska i co ją różniło od młodzieży polskiej?

Wysłuchaj relacji audio z dyskusji

Opis i relacja z wydarzenia na stronie Muzeum Polin: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/warszawa-wiosna-1967-roku


Ewa Herbst. Dokument Podróży. Marzec ‘68 – Czytelnia POLIN

(28 sierpnia 2017)

Spotkanie wokół tomiku „Dokument podróży”. To historia przeżyć Ewy Herbst zapisana w wierszach, które powstały w ciągu pierwszych dwóch lat jej emigracji z Polski.

Wysłuchaj relacji audio ze spotkania

Opis i relacja z wydarzenia na stronie Muzeum Polin: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/czytelnia-polin-ewa-herbst-dokument-podrozy-marzec-68


Jak marzec ’68 wpłynął na zmiany społeczne i polityczne w Polsce? Co pozostawił nam w spadku? 1968 – 1970 – 1976 – 1980 – 1989

(25 lutego 2018)

Minęło pięćdziesiąt lat od Marca ’68, lecz wciąż powracają pytania o konsekwencje tamtych wydarzeń – o przemiany w aparacie władzy i proces formowania się środowisk opozycyjnych, o widzianą z obecnej perspektywy nagonkę antyżydowską i emigrację, wreszcie – co może najważniejsze dla oceny Marca ’68 – o jego dzisiejsze skutki. Debata zorganizowana przez polski oddział B’nai B’rith z udziałem Jana Lityńskiego, Adama Michnika i Piotra Osęki.

Wysłuchaj relacji audio z dyskusji

Opis i relacja z wydarzenia na stronie Muzeum Polin: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/jak-marzec-68-wplynal-na-zmiany-spoleczne-i-polityczne-w-polsce


Marzec ’68 po pięćdziesięciu latach – konferencja naukowa

(13-15 marca 2018)

W 50. rocznicę wydarzeń Marca ’68 Muzeum POLIN wraz z Instytutem Historycznym i Instytutem Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego zaprosili na interdyscyplinarną konferencję naukową. Wzięli w niej udział historycy, socjologowie, politolodzy, kulturoznawcy i przedstawiciele innych nauk humanistycznych oraz społecznych.

Kliknij tutaj, aby przejść do listy nagrań z konferencji w serwisie Muzeum Polin

Program konferencji (plik PDF): https://www.polin.pl/pl/system/files/attachments/program_konferencja-marzec-68_po-50-latach.pdf


Epidemie mowy nienawiści. Jak blisko Marca ’68 jesteśmy?

(13 marca 2018)

Mowa nienawiści ma charakter epidemiczny. Wypowiedzi antysemickie, antymuzłumańskie czy homofobiczne w przestrzeni publicznej trwale przekształcają język, jakim ludzie mówią między sobą, obniżają wrażliwość na nienawiść, zwiększają przyzwolenie na przemoc wobec mniejszości.

Mowa nienawiści zasłyszana w otoczeniu odbija się też na zdrowiu psychicznym grup narażonych na mowę nienawiści: imigrantów, mniejszości religijnych czy etnicznych. W wykładzie prof. Michał Bilewicz przedstawił mechanizmy rozprzestrzeniania się epidemii mowy nienawiści, które odpowiadały za atmosferę Marca 1968 oraz w pewnym stopniu kształtują dyskurs publiczny w Polsce ostatnich lat.

Wysłuchaj relacji audio z dyskusji

Opis i relacja z wydarzenia na stronie Muzeum Polin: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/wyklad-epidemie-mowy-nienawisci-jak-blisko-marca-68-jestesmy


Język nienawiści – dyskusja z cyklu „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”

(19 marca 2018)

Z jakimi problemami muszą mierzyć się dziennikarze opisujący narodowe, religijne, polityczne czy związane z historią konflikty?

Wysłuchaj relacji audio z dyskusji

Opis i relacja z wydarzenia na stronie Muzeum Polin: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/jezyk-nienawisci-propaganda-fake-news-etyczne-dylematy-mediow


Rozstania – dyskusja z cyklu „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”

(27 kwietnia 2018)

Jak migracje, wyjazdy, banicje, uchodźctwo, wyrzucenia, wpływają na związki rodzinne, przyjaźnie? Czy rozstania mogą się zabliźnić? Czy da się nawiązać nowe związki, nowe miłości i przyjaźnie? Zostawiamy ludzi, miejsca, pejzaże, przedmioty. Jaką traumę powodują takie chwile? Czy trauma ta jest przenoszona na kolejne pokolenia? Czy człowiek wykorzeniony, może się gdzieś autentycznie zadomowić?

Rozstanie to też bycie zostawionym, opuszczonym, samotnym; to także strata, poczucie straty. Francuzi mówią: partir c’est mourir un peu, czyli odjechać to trochę (jakby) umrzeć. Czy rozstania wiążą się jedynie ze złymi emocjami? Czy można w nich znaleźć coś inspirującego, motywującego? Jak współczesna emigracja zarobkowa wpływa na więzy rodzinne? Czy dzieci wyrastające w innym świecie mogą się porozumieć ze swoimi rodzicami i starszą generacją? Czy rozstanie nie jest rodzajem amputacji, której nigdy się nie zapomni?

Wysłuchaj relacji audio z dyskusji

Opis i relacja z wydarzenia na stronie Muzeum Polin: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/rozstania-dyskusja-z-cyklu-obcy-w-domu-wokol-marca-68


Obojętność – dyskusja z cyklu „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”

(24 maja 2018)

Czy obojętność jest jedną z głównych chorób współczesnej cywilizacji? Dlaczego była wtedy i jest teraz tak „popularna”? Jakie są źródła i przyczyny obojętności? I jakie są jej skutki?

Jak to możliwe, że wielu okazało znieczulicę wobec wydarzeń Marca ’68? Nie chcieli się angażować, byli zajęci czymś innym? Czy była to forma samoobrony? Dlaczego nic nie zrobili, choć mogli? Dlaczego byli bierni i obojętni wobec dramatu, który dział się obok? Jak reagowały ważne instytucje np. Kościół? Milczał? Dlaczego?

Wysłuchaj relacji audio z dyskusji

Opis i relacja z wydarzenia na stronie Muzeum Polin: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/obojetnosc-dyskusja-z-cyklu-obcy-w-domu-wokol-marca-68


Walka – dyskusja towarzysząca wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca’68”

(18 czerwca 2018)

Czy opór wobec władzy – również tej wybranej demokratycznie – jest czymś naturalnym? Czy bunt wobec rozmaitych „przełożonych” jest częścią życia?

KOR, KPN, Solidarność, wydawnictwa podziemne – opozycja demokratyczna wywodziła się w znacznej mierze ze środowiska marcowego, m.in.: Adam Michnik, Helena Łuczywo, Seweryn Blumsztajn, Jan Lityński, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Joanna Szczęsna, Karol Modzelewski, Aleksander i Eugeniusz Smolarowie, Czesław Bielecki.

Co sprawiło, że jej przedstawiciele zbuntowali się i podjęli ryzyko walki o demokrację? I dlaczego dziś tak bardzo różnią się ich poglądy?

Wysłuchaj relacji audio z dyskusji

Opis i relacja z wydarzenia na stronie Muzeum Polin: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/walka-dyskusja-towarzyszaca-wystawie-obcy-w-domu-wokol-marca68


Nie tylko Marzec… Jak przedstawiać trudną historię – debata

(17 września 2018)

Paneliści rozmawiali o swoich doświadczeniach, wątpliwościach i ideach dotyczących pokazywania w muzeach skomplikowanych procesów historycznych.

Wysłuchaj relacji audio z dyskusji

Opis i relacja z wydarzenia na stronie Muzeum Polin: https://www.polin.pl/pl/wydarzenie/nie-tylko-marzec-jak-przedstawiac-trudna-historie-debata

Program „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN realizowany w latach 2017-2018. Jego celem stało się przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca ’68 pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.

>> Kliknij tutaj i posłuchaj zapisów audio wybranych wydarzeń.

Współorganizator

Mecenas

Wsparcie

partner instytucjonalny