Komandosi

W dużej części byli skupieni wokół Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego, przeważnie rekrutowali się z członków Drużyn Walterowskich (część Organizacji Harcerskiej, później Związku Harcerstwa Polskiego) prowadzonych w drugiej połowie lat 50. XX w. przez Kuronia oraz uczestników Klubu Poszukiwaczy Sprzeczności (działającego w latach 1962–1963).

Do „komandosów” należeli m.in.: Adam Michnik, Teresa Bogucka, Józef Dajczgewand, Jan Tomasz Gross, Jan Kofman, Irena Lasota, Jan Lityński, Aleksander Smolar, Henryk Szlajfer, Barbara Toruńczyk i Henryk Wujec.

„Komandosi” początkowo prowadzili pracę samokształceniową, później podczas zebrań dyskusyjnych domagali się m.in. demokratyzacji życia politycznego, zmian systemu gospodarczego i wolności słowa. Zorganizowali demonstrację przeciwko decyzji władz państwowych o zdjęciu z afisza przedstawienia Dziady w Teatrze Narodowym (30 stycznia 1968 r.), następnie wiec protestacyjny na Uniwersytecie Warszawskim (8 marca), kierowali strajkami na uczelniach podczas marca 1968 r.

dr Martyna Rusiniak-Karwat
Treść hasła została przygotowana na podstawie materiałów źródłowych PWN

Bibliografia:

Danilewicz Ł., Polska polityka gospodarcza a rok 1968, [w:] Wokół Marca ’68 na Dolnym Śląsku, red. J. Hytrek-Hryciuk, W. Trębacz, Wrocław 2008, ss. 38–39.

Eisler J., Polski rok 1968, Warszawa 2006.

Osęka P., Marzec ’68, Kraków 2008.

Osęka P., My, ludzie z Marca. Autoportret pokolenia ’68, Wołowiec 2015.

Wiszniewicz J., Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca, Wołowiec 2008.

Program „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN realizowany w latach 2017-2018. Jego celem stało się przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca ’68 pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.

>> Kliknij tutaj i posłuchaj zapisów audio wybranych wydarzeń.

Współorganizator

Mecenas

Wsparcie

partner instytucjonalny