Rewizjonizm

W kontekście historii PRL to termin ideologiczny, raczej element partyjnego żargonu niż naukowego opisu rzeczywistości. Władysław Gomułka w maju 1957 r. wypowiedział wojnę „rewizjonizmowi”, umieszczając pod tym pojęciem wszelkie idee i programy nastawione na demokratyzację systemu, reformy polityczne i ekonomiczne, poszerzenie zakresu wolności jednostki. Jego przeciwieństwem, choć też groźnym, miał być „dogmatyzm” – nostalgia za dyktaturą w wersji stalinowskiej. Zdaniem Gomułki o ile dogmatyzm był grypą dla partii, o tyle rewizjonizm – gruźlicą. W praktyce terminem „rewizjonizm” określano odtąd wszelkie działania, postawy, poglądy, które partia uważała za niezgodne z aktualną linią polityczną.

Treść hasła została przygotowana na podstawie materiałów źródłowych PWN

Bibliografia:

Danilewicz Ł., Polska polityka gospodarcza a rok 1968, [w:] Wokół Marca ’68 na Dolnym Śląsku, red. J. Hytrek-Hryciuk, W. Trębacz, Wrocław 2008, ss. 38–41

Program „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN realizowany w latach 2017-2018. Jego celem stało się przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca ’68 pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.

>> Kliknij tutaj i posłuchaj zapisów audio wybranych wydarzeń.

Współorganizator

Mecenas

Wsparcie

partner instytucjonalny